Modena galambok tenyésztése

képek videók,fajtaleírás,genetika

Bevezetés : vad típus,alap színek ,mintázat

 Régóta érdekel miként öröklődnek a különböző színek,hogyan lehetne eligazodni a sok sok elnevezés közt, ki mit ért fakó szalagosnak , vörösnek, ezüstnek.Úgy gondolom  sikerült találnom néhány olyan  weboldalt,fórumot melyek rámutattak mi is a jó irány,és ezen kell tovább haladni.
Elég nagy a témakör nagyon sok olyan terület van ami felfedezésre vár, kitartó galambászok hosszú éveken keresztül dokumentálják   publikálják kutatásaik eredményeit(a legtöbben angolul) és van néhány olyan elnevezés amit fölösleges  lenne lefordítani,úgy kell hívni ahogy az van.Bizonyos részeket elsőre nehéz megérteni, de vannak olyan részletek amiket meg kell ismerni és úgy állhat össze  a kép,kezdjük az elején.
 A genetikában van egy standard a vad típus(wild type jelölése: +). A galambok esetében a szirti galamb(Columba Livia) házi galambjaink őse.

                        columba_livia02.jpg

 Minden a vad típushoz van viszonyítva ,ami NEM a vad tipusra jellemző tulajdonság az mutáció,ezeket a mutációkat jelölik különböző kis és nagy betűkkel.Hétköznapibb nyelven a vad típusú galambunk kék színű(B+) szalagos színeloszlású(C+)  itenzív színű (D+)ez a viszonyítási alapunk.
Térjünk ki kicsit részletesebben erre a három tulajdonságra:alap szín,színeloszlás,szín intenzitás.

 Az alap színek,és a szín intenzitás génjei a ivari kromoszómán vannak.A hímeknek kettő ( Z//Z ) a tojóknak  egy  Z kromoszómájuk van, ( Z//W ) a W semmilyen lényeges információt nem tartalmaz , így azt  ponttal (Z/.) is jelölik.Galambok esetében nem X-el és Y-nal jelölik a nemi kromoszómákat,ez abban az esetben lenne helyes,ha a hím lenne a heterogamétás fél,mint például az embereknél  a férfiak X//Y.

  Egyszerűsítve a hím lehet homozigóta (egyfoma)  vagy heterozigóta(különböző) ivari kromoszómán lévő tulajdonságra nézve.A tojó hemizigóta csakis egyfajta lehet.(Az egy darab Z kromoszóma miatt!)
Azok a gének melyek nem az ivari kromoszómán vannak un. autoszomális gének,a hím és a tojó is dupla adagot hordoz.Ilyenek a színeloszlás génjei is.Angolul pattern(mintázat)itt nem a szabályos vagy szabálytalan tarkaságra gondolunk,hanem a szalagtalan (c), szalagos vagy vad tipus (B+), kovácsolt (C),T mintázat (CT).

 Minden galamb kettőt hordoz ezekből,még ha az nem is látható mondjuk egy recesszív vörös (e) szín módosulás miatt.
 Az alap pigmentek :
- barna          (brown jele:  b)
- kék/fekete   (blue/black jele: B+) vad típus (kék pigment nem létezik csak fekete,azért használják a kék/fekete jelőlést hogy ne a korom fekete galamb jusson senki eszébe,hanem a vad tipus.A vad tipusból a Spread(szétterül) nevű domináns autoszomális  gén csinál egyöntetű feketét. )
- hamu vörös (ash red jele :BA)
A gének három módon viselkedhetnek:
1,  - Ha recesszív nem lesz látható a fenotípusban, domináns allél  jelenlétében!Dupla adag(homozigóta állapot)kell a megjelenéshez.
2, - Ha részlegesen domináns, heterozigóta állapotban csak bizonyos mértékben fejti ki hatását.Ilyen például  a klaszikus Grizzle (G//+) hétköznapibb nyelven a deress.Ha homozigóta állapotban van (G//G)jobban kifejti a hatásátát.
3, - Ha domináns,látható lesz , mindegy hogy heterozigóta vagy homozigóta állpotban van .
A barna recesszíven viselkedik a vad tipussal szemben,a hamu vörös pedig dominánsan.Akkor most mi is a kék?Domináns a barnával,vagy recesszív a hamu vörössel szembe?Egyik se!A vad típus a viszonyítási alap,tehát csak azt mondhatjuk a barna recesszíven viselkedik a vad tipussal szemben,a hamu vörös dominánsan.Ebből adódik,hogy a hamu vörös minkettővel szemben domináns.
Csak allélok(az allél a kromoszóma egy adott lókuszán(génhely) elhelyezkedő gén variációja)lehetnek domináns,részlegesen domináns vagy recesszív viszonyban.Ha nem allélok akkor episztatikus viszonyról van szó.

Gyakorlatban kék/fekete hím hordozhat barnát(B+//b) , viszont egy kék tojó nem!(B+/.)csak egy ivari kromoszómája van!
Hamu vörös hím hordozhat kék/feketét (BA//B+), viszont egy hamu vörös tojó nem!(BA/.)
Hamu vörös tojót(BA/.) állítunk párba homozigóta kék hímmel(B+//B+) az összes hím  utód hamu vörös lesz láthatatlanul hordozva a kéket(BA//B+),az összes tojó kék(B+/.)

 

               Barna kovácsolt tojó  (brown checker hen)  b/.  C//C

   barna_modena.jpg

 

 

                         Vad tipus vagy kék szalagos tojó

                 (blue barred or  wild type pattern hen)                                                                            B+/.    C+//C+ 

    bsajat-crop.jpg

 

 

         Hamu vörös hím T mintázat,mellette Hamu vörös Spread

      (Ash red  T checker cock  next to him also Ash red and Spread)

                                         BA//B+  CT//CT

    ránézésre azt gondolhatnánk hogy az egyszín ezüst sima szalag nélküli,pedig ugyan az a T minta van a Spread alatt mint a nem Spread vörös.

    ba_and_baspread.jpg

Folytatás hamarosan.

Nagy Tamás

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 2
Heti: 3
Havi: 28
Össz.: 98 844

Látogatottság növelés
Oldal: Friss/Genetika
Modena galambok tenyésztése - © 2008 - 2024 - angolmodena.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »